Grafomotoryka (pisanie i rysowanie)

Pomoce do rozwijania grafomotoryki, nauki pisania i rysowania

Pomoce do rozwijania grafomotoryki, pomagają podczas nauki pisania i rysowania. Znajdziesz tutaj drewniane tablice i tacki do zabaw grafomotorycznych, magnetyczny labirynt i tabliczki magnetyczne do nauki pisania małych liter.

Umiejętności grafomotoryczne, czyli wszelkie pisanie oraz rysowanie są niezbędne, aby sprawnie funkcjonować w obszarze szkolnym. Zdolności te dziecko usprawnia już od małego. Zanim weźmie do ręki narzędzie pisarskie, manipuluje przedmiotami usprawniając swoją kończynę górną. Kiedy jest ona wystarczająco sprawna, zaczyna interesować się działaniami związanymi z rysowaniem, a później pisaniem. Należy pamiętać, aby odpowiednio dobierać narzędzie pisarskie (kredki, mazaki, ołówki), tak aby dziecko mogło ćwiczyć chwyt prawidłowy do wieku i aby miało przyjemność z działań grafomotorycznych. Dlatego też dla dzieci młodszych, do mniej więcej 4 roku życia, wszelkie narzędzia pisarskie powinny być grube, odpowiednio dostosowane do małej rączki, aby nie męczyła się ona za bardzo. Starsze dzieci z kolei, powinny już pisać i rysować przy pomocy standardowych narzędzi pisarskich. Istnieje wiele pomocy, które usprawniają grafomotorykę i pomagają osiągnąć sprawność dzieciom, które mają trudności z pisaniem lub rysowaniem.

Pomoce do nauki pisania i rysowania

Świetnym rozwiązaniem są wszelkie pomoce z magnetycznym „pisakiem” w formie labiryntów czy wzorników liter. Korzystając z nich dziecko może usprawniać zarówno kończynę górną w nadgarstku jak i sprawność palców. Jest w stanie w ten sposób przygotować się do prawdziwych działań grafomotorycznych. Jednocześnie pomoce te usprawniają pracę oczu, która jest niezbędna do prawidłowego i sprawnego pisania. Do ćwiczeń grafomotorycznych przydają się także wszelkiego rodzaju tablice suchościeralne oraz kredowe. Dają one nieograniczoną możliwość ćwiczeń, oraz wspierają kreatywność dziecka. Ważne, aby dobrać tablicę, na której dziecko może pracować zarówno na stojąco jak i na siedząco. Dodatkowo warto dobrać odpowiednią wielkość, tak, aby dziecku rysowało się wygodnie i miało wystarczającą ilość miejsca na własne spontaniczne, kreatywne pomysły.

Do sprawnych działań grafomotorycznych przygotowują także wszelkiego rodzaju rysowanki oraz kolorowanki. Świetną okazją do celowego działania tego typu są wszelkie rodzaje teatrzyków lub innych konstrukcji 3D, które po pomalowaniu służą wciąż, jako zabawki do kreatywnych działań. Z pomocą w usprawnianiu ręki do rysowania i pisania przychodzą także wszelkiego rodzaju plasteliny (wykorzystywane jednorazowo) czy sznureczki nasączone woskiem pszczelim (do wielokrotnego wykorzystania), które pozwalają na utrwalanie wzoru liter czy różnych kreatywnych znaków za pomocą ich wyklejania na papierze czy tablicy.

Zabawki rozwijające grafomotorykę, czyli umiejętności pisania i rysowania

Zabawki rozwijające grafomotorykę umilą niełatwą naukę pisania. Nie od dziś wiadomo, że dziecko najchętniej bawi się, więc warto wykorzystać ten czas. Różnorodne ćwiczenia graficzne pomogą w doskonaleniu zdolności naśladowania ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej i sprawności manualnej. Jakie to są ćwiczenia? Oczywiście kolorowanie, rysowanie linii, kółek, szlaczków. To wszystko prowadzi do nauki pisania. Dziecko zachęcone przez dorosłych będzie miało dużo radości z rysowania. Zobacz jakie zabawki przygotowaliśmy.

Zabawki do nauki pisania, które ćwiczą rączki i wzrok dziecka

Grafomotoryka u dzieci rozwija się przez kilka lat, dlatego dobrze zaopatrzyć się w pomoce do rozwijania grafomotoryki czyli mówiąc prościej zabawki do nauki pisania i rysowania. Mądre zakupy są połową sukcesu. Pozostaje tylko zachęcić maluszka do ich używania. Drewniana Taca do działań grafomotorycznych zachęca najmłodszych do twórczej zabawy. Można po niej malować pędzlem oraz palcami. Ten drugi sposób daje najwięcej frajdy. Jeśli podświetlisz kolorową prace dziecka panelem Led uzyskasz niesamowity efekt wizualny i zobaczysz radość w oczach dziecka. Polecamy też lubiane przez szkrabów Drewnianą dwustronną tablice do zabaw grafomotorycznych. Zestaw zawiera również gąbkę, kredę i mazak.

Sklep z pomocami do grafomotoryki

Zabawki ćwiczące grafomotorykę przede wszystkim powinny zainteresować dziecko. Im są bardziej urozmaicone tym lepiej. Magnetyczny Labirynt marki Masterkidz to drewniana plansza, która posiada 7 mini-labiryntów, w których znajdują się piłeczki. Maluch ma za zadanie przeprowadzić piłeczki z jednego końca na drugi. Labirynty przedstawiają figury geometryczne więc zabawa planszą jest też okazją do nauki ich nazw. Za początku może nie będzie to taka prosta zabawa, ale uwierz nam, że z czasem dziecko będzie coraz zręczniejsze. Rewelacyjną pomocą do nauki pisania są Tabliczki magnetyczne Viga Toy. Podczas zabawy maluch będzie rozpoznawał poszczególne literki, po jakimś czasie nauczy się je pisać. Dużą popularnością cieszą się Woskowe sznureczki Wikki Stix, które można przycinać, przyklejać, odklejać, łączyć ze sobą i tworzyć kształty Doskonałym ich uzupełnieniem jest Zestaw 6 szt. podkładek do woskowych sznureczków Wikki Stix. Sprawdzają się zarówno w domu jak i podróży.

Wykorzystuj czas zabawy i zachęcaj dziecko do ćwiczeń, które wspomogą jego rozwój i sprawią dużo przyjemności wam obojgu.