Gry zręcznościowe

Gry zręcznościowe usprawniające małą i dużą motorykę

Gry zręcznościowe usprawniające małą i dużą motorykę. W tej kategorii znajdziesz drewniane układanki, zestaw do curlingu, kolorową Jengę i wiele innych.

Gry zręcznościowe stanowią ogromną bazę pomocy usprawniających zarówno małą jak i dużą motorykę dziecka. Dostępne na rynku gry zręcznościowe są bardzo zróżnicowane i wspierają różnorodne obszary funkcjonowania motorycznego dziecka. Należą do nich między innymi gry, w których głównie usprawnia się dłoń, w tym jej ruchomość w nadgarstku oraz sprawne ruchy poszczególnych palców. Takie gry polegają głównie na wyciąganiu elementów lub wkładaniu ich w odpowiedniej kolejności, sekwencji lub zgodnie z innymi wytycznymi. Rozwój manualny czyli mała motoryka jest bardzo ważny dla prawidłowego kształtowania się zarówno umiejętności samoobsługowych dziecka, jak i późniejszej umiejętności pisania.

Gry zręcznościowe do pracy nad motoryką dziecka

Dlatego też tego typu gry sprawnościowe stanowią świetną rozgrzewkę przed działaniami grafomotorycznymi (ćwiczenie pisania), zarówno w domu, jak i w gabinecie terapeutycznym. Nadają się one także jako rozrywka po męczących zajęciach ruchowych, kiedy całe ciało jest aktywne i gotowe do pracy. Innym rodzajem gier czy pomocy zręcznościowych są wszelkie te, które służą do rozwoju motoryki dużej. Oznacza to, że przyczyniają się one do rozwoju ruchowego dziecka. Zaliczyć tu można wszelkie gry zachęcające do usprawniania kończyny górnej podczas rzucania lub turlania (kręgle, tarcze z rzutkami czy obręcze rzucane do celu). Gry sprawnościowe to także te, które zachęcają do skakania oraz biegania (doczepiane ogonki do zabaw w berka, obręcze do gry w klasy czy gra w krykieta). Angażują one w ten sposób nie tylko mięśnie całego ciała, ale także zmysł równowagi, który jest bardzo istotny w codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu gry sprawnościowe są bardzo cennym codziennym wsparciem zwłaszcza u dzieci z trudnościami w obszarze integracji sensorycznej oraz tymi, które wymagają wsparcia w obszarze terapii ręki. Duża motoryka jest bazą rozwoju motoryki małej i grafomotoryki (pisanie), więc istotne, aby zadbać o nią jak najstaranniej. Zarówno te gry, które usprawniają rozwój manualny dziecka, jak i te usprawniające rozwój ruchowy stanowią niezbędny element codziennych ćwiczeń dla dzieci z trudnościami oraz świetną zabawę dla dzieci, które tych trudności nie przejawiają.

Gry zręcznościowe rozwijające motorykę dzieci to świetny pomysł na prezent

Nikt z nas nie rodzi się z rozwiniętą motoryką małą. Na szczęście gry zręcznościowe to przyjemny sposób by zapewnić dziecku codzienną dawkę treningu stymulującego jej rozwój. Aktywują one przede wszystkim górne kończyny, ale też jakże ważną koordynację wzrokowo-ruchową. W czasach, kiedy dziecko już od pierwszych dni życia jest frasowane monitorami telefonów czy laptopów ważne jest by nie pozwolić mu się w tym zatracić. W sklepie internetowym sprawnareka.pl zadbaliśmy o duży asortyment gier i zabawek pozwalających rodzicom na pożyteczny prezent dla swoich pociech przy jednoczesnym dbaniu o ich sprawność manualną.

Sklep z pomocami sensorycznymi dzięki którym rozwiniesz sprawność dziecka

Gry wspomagające sprawność dziecka to doskonały sposób na wprowadzenie elementów metody edutaiment podczas lekcji. Nauczyciele wiedzą jak ciężko szczególnie w nauczaniu wczesnoszkolnym skupić uwagę dzieci przez dłuższy czas. Dlatego coraz częściej stosuje się przerywniki. Uczniom proponowana jest szybka zabawa zręcznościowa. Dzięki temu dalej pozostają w trybie nauki, ale rozwijają się też społecznie, poznają współdziałanie oraz zdrową rywalizację. Przykładem takiej zabawy może być gra Zawieś obręcz na ogonie kota. Jest prosta i nie wymaga długiego przygotowania, więc nauczyciel nie traci czasu przeznaczonego na program. Dzieci chętniej współpracują z wychowawcą, który pozwala im na chwilę swobody i są bardziej zdeterminowane do aktywności na lekcji.

Gry wspomagające rozwój zręczności u dzieci z zaburzeniami

Jeżeli dziecko całymi dniami przesiaduje przed tabletem, należy wiedzieć, że może to źle wpłynąć na rozwój jego motoryki dużej i małej. U dzieci z zaburzeniami warto stosować gry wspomagające rozwój zręczności. Zaniedbanie strefy fizycznej może prowadzić do upośledzenia nie tylko praksji, ale nawet analitycznego myślenia. Dzieci chętniej biorą udział w atrakcyjnej zabawie i nieświadomie doskonalą myślenie taktyczne, analityczne oraz planowanie. Doskonalą koordynację i nabierają kontroli nad swoimi ruchami. Rekreacja w grupie uczy współdziałania, uczciwości i akceptacji przyjętych zasad. W naszej ofercie przedstawiamy asortyment do wykorzystanie w ramach podwórkowych, urodzinowych szaleństw np. kamizelki z rzepami oraz na rodzinne wieczory może przy drewnianych patyczkach?

Gry i pomoce sensoryczne przydatne w terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi

Warto pamiętać, że gry dla dzieci posiadają walory nie tylko rozrywkowe, ale co ważniejsze podnoszą poziom sprawności manualnej. Są też idealnym sposobem na uatrakcyjnienie życia rodzinnego. Wspólne chwile podczas zabawy bardziej wiążą rodzinę i budują zaufanie. Niewątpliwie wiele śmiechu zapewnią też przy wieczorze ze znajomymi. Kiedy dzieci pójdą spać, dorośli mogą wprowadzać własne zasady. Zaangażowanie rodziców nie tylko na wczesnym etapie życia młodego człowieka, ale również tym trudniejszym nastoletnim, zaowocuje dobrymi relacjami. Pociechy będą wdzięczne za poświęcony czas, a rodzice spokojniejsi o ich prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.