Percepcja wzrokowa

Zabawki rozwijające percepcję wzrokową

Zabawki rozwijające percepcję wzrokową, kolorowe karty, puzzle, drewniana tablica z rzutkami. Znajdziesz tutaj wiele zabawek wspomagających rozwój i poprawiających sprawność wzroku dla twojego dziecka.

Percepcja wzrokowa jest bardzo ważnym obszarem funkcjonowania dziecka zarówno w działaniach codziennych jak i szkolnych. Dotyczy zarówno umiejętności skupienia wzroku na wszelkich działaniach (od pisania i rysowania po układanki czy gry), ale także koordynacji wzrokowo – motorycznej. Usprawnianie percepcji wzrokowej od małego wspomoże dziecko w zbudowaniu gotowości szkolnej w momencie, kiedy będzie to potrzebne. Na rynku istnieje mnóstwo wartościowych pomocy, które ćwicząc percepcję wzrokową oraz koordynację wzrokowo – ruchową, jednocześnie pozwalają na dobrą zabawę. Jednym z rodzajów takich pomocy są wszelkiego rodzaju memory. Można dopasować je do rodzaju zainteresowania dziecka oraz do tego możliwości (ponieważ mają one różną wielkość). Innym, dość uniwersalnym rodzajem pomocy usprawniających percepcję wzrokową są wszelkiego typu układanki logiczne. Są one świetnym rozwiązaniem, ponieważ równocześnie wspierają procesy poznawcze (pamięć wzrokową, pamięć sekwencyjną, logiczne myślenie). Tego typu układanki mogą być wykorzystywane dla każdego poziomu wiekowego. U młodszych dzieci świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju wieże czy proste konstrukcje przestrzenne. Nakładanie jednego elementu na drugi (często od największego do najmniejszego), zwłaszcza, jeśli są odpowiednio poręczne i mają atrakcyjne, wyraziste kolory.

Zabawki rozwijające percepcję wzrokową

Bardzo istotne, aby pomoce wspierające percepcję wzrokową były wielofunkcyjne. Ważne przede wszystkim, aby jednocześnie wspierały rozwój ruchowy (manualny czy ruchowy). Przykładem pomocy wspierających równocześnie dużą motorykę są wszelkiego rodzaju zabawki służące do rzucania i celowania. Odpowiednie nakierowanie i skupienie wzroku na celu na celu jest świetnym treningiem percepcji wzrokowej. Do tego typu pomocy zaliczamy wszelkiego rodzaju obręcze, które należy umieścić w odpowiednim miejscu, piłeczki, które należy wrzucić do celu czy kręgle, które należy zbić. Pomoce do usprawniania percepcji wzrokowej sprawdzają się zarówno podczas codziennych zabaw w wolnym czasie, ale także jako rozgrzewka przed bardziej angażującymi działaniami – pisaniem czy innymi ćwiczeniami terapeutycznymi.

Zabawki rozwijające percepcję wzrokową, sklep z pomocami sensorycznymi do terapii

Stwierdzenie, że dzieci najchętniej i najszybciej uczą się poprzez zabawę nie jest niczym odkrywczym. Zabawki rozwijające percepcję wzrokową mają na celu nie tylko ćwiczenie spostrzegawczości. Sama percepcja wzrokowa to zdolność interpretowania bodźców wzrokowych jakie dostajemy z otoczenia. Dokonuje się to w mózgu na podstawie doświadczeń. Dlatego poddawanie go gimnastyce jest tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania dziecięcego organizmu. Ćwiczenia poprzez zabawę kształtują nie tylko umiejętności czytania czy pisania, ale wpływają na rozwój motoryczny i przy okazji sprawiają dużo radości. Wielobarwność komponentów również odgrywa dużą rolę podczas nauki. Oferowane przez nas gry i zabawki często wykorzystywane są w terapii dzieci z różnego typu zaburzeniami.

Jeśli twoje dziecko ma zaburzenia percepcji wzrokowej tutaj znajdziesz pomoce terapeutyczne

Sklep internetowy sprawnareka.pl w swoim asortymencie posiada wiele zabawek dla dzieci z zaburzeniami percepcji wzrokowej. Są też dobrym pomysłem dla smyków, które takich problemów nie posiadają. Poprawne działanie analizatora wzrokowego ma wpływ na zapamiętywanie, odróżnianie kształtów, odtwarzanie ich i koordynację wzrokowo-ruchową. Bardzo ważne są zabawy aktywujące kilka zmysłów na raz. Stosowanie ich już u kilkunastomiesięcznych dzieci z pewnością zaowocuje w przyszłości. Będą lepiej przyswajały informacje, szybciej analizowały sytuacje i znajdowały rozwiązania na pojawiające się problemy. U tak małych dzieci koordynację wzrokowo-ruchową łatwo ćwiczyć dzięki klockom. Edukacyjna piramida Farma przyjemnie zajmie czas już rocznemu maluszkowi.

Zabawki do ćwiczenia percepcji wzrokowej w domu

Gry i zabawki do ćwiczenia percepcji wzrokowej to doskonały sposób na uatrakcyjnienie dnia dziecku. W obecnych czasach już od najmłodszych lat latorośl zajmowana jest poprzez gry na tabletach i laptopach. Pozwalanie dziecku na zbyt długie przesiadywanie przy monitorze i klawiaturze nie tylko źle wpływa na jego wzrok, ale upośledza również motorykę małą i dużą. Gra sprawnościowa Drabina to zabawa pozwalająca ćwiczyć również zręczność. Aby wykonać zadanie należy nie tylko skupić wzrok na konkretnej drabince. Ważne jest odpowiednie użycie siły oraz zbadanie odległości. Dzięki temu w mózgu dziecka w jednej chwili aktywowane są różne jego obszary. Umiejętność zharmonizowania ruchów gałek ocznych z ruchami na przykład kończyny górnej rozwija się poprzez zręcznościowe gry. Kendama może być interesującym rozwiązaniem na szkolną przerwę.

Sklep z pomocami sensorycznymi oferuje zabawki przydatne w terapii

Zabawki wspomagających percepcję wzrokową to fantastyczna forma spędzania czasu dla kilkuletnich dzieci. Niewątpliwie podczas Gry pamięciowej usłysz i zapamiętaj niejeden rodzic również się zaskoczy, ale i nieźle zabawi ze swoimi pociechami. Rozwija ona pamięć oraz koncentrację. Ta forma zabawy jest niesamowicie potrzebna. Przygotuje ona dziecko na tryb szkolny i ułatwi dłuższe skupienie na lekcjach. Różnego rodzaju łamigłówki są natomiast dobrym sposobem na wyrobienie w dziecku umiejętności analizy i planowania. Taką grą jest na przykład łamigłówka z zapałkami. Z chęcią wykorzystywana jest ona przez wychowawców kolonii. Dzięki temu dzieciaki muszą współpracować i razem rozwiązać zagadkę logiczną.