gry i układanki

Gryw wzrokowe rozwijające percepcję wzrokową

Gry wzrokowe, znajdziesz tutaj zabawki i sensoryczne pomoce terapeutyczne pomagające usprawnić percepcję wzrokową u dzieci.

Rozwój percepcji wzrokowej jest bardzo istotny z punktu widzenia radzenia sobie dzieci z wymaganiami przedszkolnymi, a później szkolnymi. Dlatego też warto wspierać związane z nią umiejętności już od najmłodszych lat. Z pomocą przychodzą tu wszelkiego rodzaju gry i układanki, które są dostępne na rynku. Duża ich różnorodność powoduje, że istnieje możliwość, aby trafnie dobrać je zarówno do wieku jak i możliwości oraz potrzeb danego dziecka. Najlepsze gry i układanki to takie, które pozwalają połączyć wspomaganie zmysłu wzroku z innymi zmysłami. Najczęściej stymulują dodatkowo zmysł słuchu (na przykład gry pamięciowe) lub małą motorykę czyli rozwój manualny (np. gry polegające na łowieniu rybek czy innych małych elementów). Mnóstwo gier i układanek usprawnia także logiczne myślenie, myślenie przyczynowo – skutkowe czy wszelkie aspekty pamięci (min. pamięć sekwencyjną).

Gry wzrokowa

Dzięki tym dodatkowym możliwościom pomoce stają się wielofunkcyjne i usprawniające całościowo dziecięce umiejętności. Możemy spotkać się zarówno z układankami przestrzennymi (kultowa jenga, czy wszelkiego rodzaju wieże), jak i płaskimi, które można układać na stole czy na podłodze. Są takie, które polegają na budowaniu z góry narzuconego obrazu graficznego z części oraz takie, które polegają na manipulowaniu elementami w postaci figur geometrycznych. Te ostatnie są istotnym wsparciem w procesie kształtowania u dzieci myślenia matematycznego.

Gry wzrokowe łączą się z małą motoryką

Większość gier angażujących percepcję wzrokową, angażuje jednocześnie rozwój manualny. Duża ich różnorodność sprawia, że wśród nich znajdziemy zarówno takie, w które dziecko może grać samemu oraz takie, które są przeznaczone dla większej ilości graczy. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, dziecko może sięgnąć po grę zawsze wtedy, kiedy poczuje chęć samodzielnej zabawy z zaangażowaniem percepcji wzrokowej. Ze względu na uniwersalność i funkcjonalność gier oraz układanek wspierających percepcję wzrokową, warto zadbać, aby były one dostępne dla dzieci w każdym przedszkolu, świetlicy szkolnej czy gabinecie terapeutycznym.