Mała motoryka

Pomoce do małej motoryki, zabawki sensoryczne i motoryczne

Pomoce do małej motoryki, znajdziesz tutaj drewniane klocki, układanki logiczne, puzzle i wiele innych zabawek wspomagających rozwój motoryki u dziecka. Oferujemy zabawki sensoryczne i motoryczne.

Mała motoryka, czyli inaczej rozwój manualny jest bazą nie tylko do sprawnej samoobsługi, ale także do umiejętności szkolnych, między innymi pisania. Wystarczająco rozwinięte umiejętności w obszarze małej motoryki są podstawą do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym, a także w obszarze obowiązków szkolnych. Jeśli tylko umożliwimy dzieciom eksperymentowanie, dostarczając im odpowiednich pomocy do codziennych ćwiczeń małej motoryki, będą w przyszłości świetnie przygotowane do wymagań szkolnych. Pomoce i gry do małej motoryki są bardzo różnorodne. Te najbardziej popularne występują w formie układanek, które dziecko może układać samodzielnie na różne sposoby. Duża część z nich wspiera jednocześnie percepcję wzrokową oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Oba te aspekty są równie istotne w działaniach szkolnych (podczas pisania oraz czytania). Często układanki przeznaczone do ćwiczeń małej motoryki pełnią także dodatkową funkcję układanek logicznych. Dzięki temu stanowią pomoc wszechstronnie wspierającą rozwój dziecka.

Zabawki sensoryczne i motoryczne

Wsparcie małej motoryki może być efektywnie realizowane także przy pomocy wszelkiego rodzaju klocków. Różnorodność tego typu pomocy sprawia, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Usprawniając rozwój manualny podczas budowania, dziecko ćwiczy także dodatkowo planowanie w przestrzeni oraz wzmacnia własną kreatywność. Klocki plus – plus czy klocki do skręcania to świetna zabawa dla bardziej zręcznych dzieci, a klocki drewniane czy klocki wafle to świetna okazja do usprawnienia rąk dzieci mniej sprawnych lub młodszych. Podobna zasada dotyczy gier przeznaczonych do doskonalenia umiejętności manualnych. Takie gry, jak łowienie rybek czy wszelkie rodzaje piramid sprawdzą się świetnie u młodszych dzieci, natomiast gry, które angażują refleks i współpracę większej ilości graczy – dla starszych. Dlatego też w zależności od trudności dziecka i jego możliwości warto odpowiednio dobrać pomoc do małej motoryki. Te dzieci, które przejawiają większą trudność, np. w obszarze integracji sensorycznej, potrzebują klocków większych, a gier dostosowanych do własnych umiejętności, aby nie zniechęciły ich do ćwiczeń. Dzieci bez trudności, którym przyda się usprawnienie własnych umiejętności w obszarze małej motoryki na pewno świetnie sobie poradzą z grami czy układankami o zróżnicowanym poziomie trudności dobieranym w zależności od aktualnej potrzeby.

Jak sprawić dziecku frajdę? Gry i zabawki do ćwiczenia małej motoryki to świetne rozwiązanie

Gry i zabawki do ćwiczenia małej motoryki to klucz do dobrej zabawy oraz prawidłowego funkcjonowania naszych dzieci. Wspomniana motoryka to najprościej mówiąc sprawność kończyny górnej, przede wszystkim paluszków, dłoni i nadgarstka. Jej dynamiczny rozwój jest niezbędny, gdyż usprawnia naukę pisania, rysowania czy ogólnych ruchów precyzyjnych. Nawet efektywne posługiwanie się widelcem należy do wspomnianej sprawności. Nie jest ona nabyta wraz z narodzinami, dlatego tak ważne jest by pamiętać o ćwiczeniach stymulujących. W sklepie internetowym sprawnareka.pl przedstawiamy całą gamę gier, dzięki którym dziecko miło spędzi czas nie zauważając, że równocześnie dba o swój aktywny rozwój.

Zabawki wspomagające rozwój motoryki precyzyjnej u dzieci z zaburzeniami to nieoceniona pomoc

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest dbanie o doskonalenie umiejętności manualnych nie tylko w związku z ładnym malowaniem. Zabawki wspomagające rozwój motoryki precyzyjnej u dzieci z zaburzeniami to pomoc zarówno dla maluchów jak i opiekunów. Mało kto jest świadomy, że rozwój motoryki dużej i małej jest ściśle związany również z rozwojem mowy. Logopedzi podczas terapii często wykorzystują zabawy wspomagające motorykę małą takie jak kreatywne nawlekanie korali na sznurek. Ich praktyka potwierdza, że stymulacja motoryki precyzyjnej jest zasadniczy. Świadomość jak duże są związki pomiędzy niektórymi ośrodkami w organizmie małego człowieka pozwala rodzicom na zapewnienie pociechom odpowiednich warunków do codziennych ćwiczeń.

Jakie pomoce sensoryczne do ćwiczeń motoryki małej wybrać?

Pomoce sensoryczne do ćwiczeń motoryki małej wcale nie muszą być skomplikowane. Wręcz przeciwnie. To właśnie klocki, sznureczki czy pudełeczka wykorzystuje się do nauki ruchów precyzyjnych. Dzięki nim maluszek w łatwy sposób uczy się koordynacji, ale też cierpliwości. Drewniane dyski do nawlekania Grimm’s to nie tylko ćwiczenie manualne, ale również zabawa w segregowanie kolorów, wymyślanie kolejności ich ułożenia, rozróżnianie barw. Prościej mówiąc rozrywka aktywizująca również percepcję wzrokową, planowanie, myślenie logiczne. Drewniane klocki natomiast to klasyka, która zazwyczaj pochłania również rodziców. Szczególnie tatusiowie angażują się w tego typu zabawy i chętnie chwalą się przed dziećmi inżynierskimi zdolnościami.