Pomoce ręcznie tworzone

Czym są pomoce do terapii ręki?

Pomoce do terapii ręki są specyficznym typem pomocy edukacyjnych. Utarło się, aby nazywać tą nazwą wszystkie te sprzęty, gry czy dodatki do terapii, które wspomagają małą motorykę. Określenie to jednak ma zdecydowanie szersze znaczenie. Mianowicie, pomoce do terapii ręki to te wszystkie pomoce edukacyjne, które wspierają kończynę górną (potocznie nazywaną ręką) jako całość.

Nad jakimi problemami można pracować z dzieckiem korzystając z pomocy do terapii ręki?

Pomoce do terapii ręki pozwalają wypracować wszystkie obszary istotne z punktu widzenia:

  • samoobsługi (jedzenie,ubieranie),
  • grafomotoryki (pisanie, rysowanie),
  • małej motoryki (zabawy plastyczne itp.),
  • ale także dużą motorykę: (czyli mięśnie brzucha i grzbietu, które stanowią bazę dla kończyny górnej, a także zakres ruchu kończyny w obręczy barkowej).

Dlatego też wszelkie zbiory pomocy edukacyjnych w postaci układanek sprawnościowych, pomocy do zapinania wszelakich zapięć, kamizelek samoobsługowych czy gniotków to nie wszystko, co można nabyć, aby poprawić sprawność kończyny górnej.

Do pomocy przeznaczonych do terapii ręki zaliczamy także:

  • duże piłki fizjoterapeutyczne,
  • taśmy Thera-Band,
  • wszelkiego rodzaju sprzęty podwieszane (różnego rodzaju huśtawki wykorzystywane także w terapii integracji sensorycznej)
  • oraz deskorolkę czy beczkę terapeutyczną.

Czy pomoce do terapii ręki mogą zastąpić wizyty w gabinecie terapeuty?

Część pomocy do terapii ręki, z racji swojej specyfiki może być wykorzystywana jedynie w gabinetach terapeutycznych (ewentualnie w domu dziecka po dokładnym przeszkoleniu rodzica). Większość jednak, zwłaszcza tych usprawniających małą motorykę oraz grafomotorykę, jest stosowana zarówno przez terapeutów w gabinetach, jak i przez rodziców w domach (jako elementy wspomagające domową terapię ręki).

Rodzaj pomocy do terapii ręki dobieramy oczywiście w zależności od trudności danego dziecka, należy jednak pamiętać, że aby odpowiednio wypracować obszar małej motoryki czy grafomotoryki najpierw należy pochylić się nad dużą motoryką (czyli ogólną sprawnością ciała i prawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego). W taki też zorganizowany sposób należy planować korzystanie z pomocy do terapii ręki.

Ważne też, zarówno pracując w domu, jak i w gabinecie terapeutycznym, aby pomoce do terapii ręki dobierać do konkretnego, aktualnego planu terapeutycznego. Należy pamiętać, że są one jedynie narzędziami, które pozwalają osiągnąć długoterminowe i krótkoterminowe cele terapeutyczne.

Pomoce dla terapeutów do rozwijania małej motoryki

Pomoce dla terapeutów do rozwijania małej motoryki. Jako terapeuci, cały czas aktywnie poszukujemy nowych pomocy do pracy z dziećmi. Wiadomo, proces terapeutyczny musi być efektywny, ale także zróżnicowany. Część pomocy terapeuci są w stanie przygotować samodzielnie, ale jednak potrzebują często także posiłkować się pomocami kupnymi.

Na początku swojej terapeutycznej pracy własnoręcznie szyłam dużo pomocy. Dostosowywałam je do swoich potrzeb oraz potrzeb dzieci, z którymi pracowałam, więc bardzo fajnie się sprawdzały. W momencie, kiedy inni terapeuci zaczęli pożyczać szyte przeze mnie pomoce, wpadłam na pomysł, aby udostępnić je w formie sklepiku. Tak właśnie powstał dział „Dla terapeutów” w sklepie Sprawnej Ręki.

Zapraszam do zapoznania się i wyboru pomocy, które będą spełniały Twoje potrzeby.