Rozwój ruchowy (duża motoryka)

Pomoce do rozwoju dużej motoryki u dzieci

Pomoce do rozwoju dużej motoryki u dzieci, tutaj znajdziesz zabawki które pomagają dzieciom rozwinąć sprawność i koordynację ruchową. Oferujemy drewniane kręgle, skakanki, zestaw do curlingu i wiele innych.

Rozwój ruchowy, motoryczny czy inaczej duża motoryka, jest bardzo istotny zarówno u młodszych jak i u starszych dzieci. Stanowi on bazę do kolejnych rozwijających się umiejętności. Wszelkie trudności w prawidłowym kształtowaniu się rozwoju ruchowego przekładają się także na inne obszary rozwojowe. Najlepiej zobrazować to na przykładzie mięśni brzucha i grzbietu (tak zwane centrum). Jeśli napięcia wspomnianych mięśni jest niewystarczające, to zarówno duża, jak i mała motoryka także może stanowić problem. Wszelkie trudności w obszarze ruchowym wpływają bezpośrednio na sprawność grafomotoryczną (czyli umiejętność sprawnego pisania czy rysowania), co jest bardzo istotną kwestią u dzieci szkolnych. Dlatego też warto, aby od małego zapewniać dzieciom dużą ilość doświadczeń ruchowych. Poza rowerami, hulajnogami czy placami zabaw, do rozwoju ruchowego przyczyniają się także wszelkiego rodzaju pomoce, które można używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Istnieje wiele gier sprawnościowych, angażujących całe ciało oraz kończynę górną (czyli rękę). Przykładem takich gier jest Krykiet, gra Kubb czy Molky. Rozwój ruchowy usprawniają także wszelkie sprzęty wspomagające i stymulujące zmysł równowagi – kołyski czy balansujące deski. Sprawdzają się one głównie u młodszych dzieci w chłodniejsze miesiące, kiedy nie zawsze są warunki, aby wyjść na plac zabaw.

Pomoce do rozwoju dużej motoryki u dzieci

Wspieranie obszaru ruchowego jest także bardzo ważne podczas prowadzenia terapii integracji sensorycznej czy terapii ręki. W trakcie spotkań terapeutycznych wykorzystuje się wszelkiego rodzaju sprzęty podwieszane (min. huśtawki). Ale niezbędne są także inne, uniwersalne pomoce terapeutyczne, które można dostosować do trudności i możliwości danego dziecka. Tutaj sprawdzą się wszelkiego rodzaju piłki, skakanki oraz obręcze (do wskakiwania, ale też rzucania) czy woreczki sensoryczne. Świetną pomocą są także wszelkiego rodzaju szczudła.

O rozwój ruchowy należy dbać także podczas pobytu dzieci w przedszkolu czy żłobku. Poza wspomnianymi pomocami przydatnymi do urozmaicenia dziecięcych zabaw – do działań grupowych przydaje się chusta animacyjna. Kolorowa i wielofunkcyjna, świetnie sprawdzi się we wspólnych zabawach.

1. puzzle

2. klocki

3. gry

4. memory

5. gry i układanki

Zabawki rozwijające dużą motorykę u dzieci. Sprawdź naszą ofertę

W naszym sklepie internetowym znajdziesz propozycje zabawek rozwijających dużą motorykę u dzieci. Jest bardzo ważna w naszym życiu, więc należy poświęcić jej trochę uwagi. Umożliwi to prawidłowy rozwój. Mówiąc o motoryce dużej mamy na myśli chodzenie, bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, pływanie, gra w piłkę oraz zabawy, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zalicza się tu również jazda na rowerze oraz zabawy, które związane są z rzucaniem i celowaniem. Dużo tego, prawda? Małe dziecko musi się tego wszystkiego nauczyć. Jako rodzić warto stwarzać okazje do doskonalenia tych umiejętności.

Stymuluj rozwój swojego dziecka poprzez zabawki motoryczne

Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej wspomagają zabawki motoryczne. Pierwszeństwo ma motoryka duża. Praca nad nią pozwoli przejść do rozwoju motoryki małej. Balansująca Kołyska do kreatywnych zabaw wspierających równowagę i dużą motorykę doskonale sprawdzi się jako kołyska, wanienka a nawet plac zabaw. Można jej używać na kilka sposobów. Włożony do środka miękki i przyjemny materiał zamieni ją w kołyskę. Jeśli wypełnisz ją piłeczkami lub wodą, stanie się ukochanym przez dzieci basenem. W ogrodzie i w domu sprawdzi się wyśmienicie. Jeśli Twoje dziecko lubi bawić się z rodzeństwem lub kolegami polecamy bawełniane Worki do skakania Hop Hop. Może i Ty będziesz miał ochotę wskoczyć do worka? Bawcie się i próbujcie dotrzeć do mety. Taka zabawa usprawnia koordynację i ćwiczy równowagę. START TO DART Dżungla z Tukanami to dwustronna tarcza z rzutkami. Zabawa polega na jak najbardziej precyzyjnym trafieniu rzutkami w tarczę. Rzutki mają gumową przyssawkę, więc są bezpieczne nawet dla małych brzdąców.

Przyrządy do nauki balansowania dla dzieci

Ćwiczenie równowagi jest bardzo ważne i może być też przyjemne dzięki przyrządom do nauki balansowania. Deska do balansowania Wobbel 360 bez filcu pozwala stworzyć mały plac zabaw w zaciszu domowym. Tak naprawdę zachęca do aktywności całą rodzinę. Balansowanie i bujanie na desce daje dużo korzyści dla rozwoju psychoruchowego. Uczy cierpliwości i wytrwałości, wspiera motorykę, poprawia koordynację oraz koncentracje. Bardzo ciekawa jest również Deska do balansowania Wobbel bielona z filcem Aqua. Mogą z niej korzystać dzieci bez ograniczeń wiekowych (oczywiście pod kontrolą rodziców) oraz dorośli.

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego i znalezienia zabawek, które wspomogą prawidłowy rozwój Twojego dziecka.